Itt a fordulat: fittyet hány a Google az európai tényellenőrzésre
A Google és a Meta a tényellenőrzési kódex ellenére nem hajlandó alkalmazni az uniós előírásokat.
A világszervezet főtitkára egy online eseményen közölte, eddig mintegy 3 milliárd dollár (903 milliárd forint) gyűlt össze, ami kevesebb mint 10 százaléka annak, amit a WHO a programra szánna.
További 35 milliárd dolláros (mintegy 10 535 milliárd forintos) hozzájárulást kért António Guterres ENSZ-főtitkár csütörtökön az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) a koronavírus okozta Covid-19 nevű betegség elleni vakcinák, kezelések és diagnosztikai eszközök támogatását célzó programjához. A világszervezet főtitkára egy online eseményen közölte, eddig mintegy 3 milliárd dollár (903 milliárd forint) gyűlt össze, ami kevesebb mint 10 százaléka annak, amit a WHO a programra szánna.
A Reuters brit hírügynökség a jelenséggel kapcsolatban megjegyezte: miközben a különböző országok és kormányok – köztük az Európai Unió, Nagy-Britannia, Japán és az Egyesült Államok – kétoldalú megállapodásokat kötöttek a különböző vakcinákkal kapcsolatban, a szükséges pénzügyi támogatás elmarad, így Guterres és Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója kénytelen a nemzetekhez fordulni segítségért.
„Sürgős segítségre van szükség”
Az ENSZ-főtitkár kijelentette, hogy sürgős segítségre van szükség. Elmondása szerint ha a programba nem fektetnek be 15 milliárd dollárt (4515 milliárd forintot) az elkövetkezendő három hónapban, akkor elvész a lehetőség. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke augusztusban ígéretet tett arra, hogy a brüsszeli testület 400 millió euró (mintegy 143 milliárd forint) értékű garanciával támogatja a WHO kezdeményezését a koronavírus elleni oltóanyag felvásárlására. A WHO főigazgatója mindeközben ismételten felszólított a klinikai vizsgálatok fokozására.
Az AstraZeneca brit-svéd tulajdonban lévő gyógyszergyár a héten biztonsági megfontolásokból felfüggesztette a koronavírus elleni vakcinájának tesztelését, miután egészségügyi probléma lépett fel az egyik tesztalanynál, aki – sajtóhírek szerint – gerincvelő-gyulladás tüneteit mutatta, amelyet vírusfertőzés is okozhat. A vállalat vezérigazgatója közölte: még nem tudják a tesztalany diagnózisát, nem bizonyos, hogy gerincvelő-gyulladásról van szó, s további vizsgálatokat végeznek. Elmondta, abban az esetben, ha a tesztelés hamarosan folytatódhat, még az év végéig kiderülhet, hogy hatásos-e a készítményük az új típusú koronavírus ellen. A WHO korábban az AstraZeneca kísérleti oltóanyagát nevezte a legígéretesebbnek.
(MTI)